Annecy 2013 – Day 6… The Winners Are In

Well, the festival is a wrap and the winners are in. Big night for Daniel Sousa from the USA who scooped 3 awards for his short Ferel. Really pleased to see Chris Landreth won best short overall for Subconscious Password, although I’m disappointed I didn’t manage to see it. Never mind, I’m sure I’ll get another chance sooner or later! Here are the winners, along with images from their films where I could find them…


The Cristal for best feature

Rio 2096, A Story of Love and Fury

Rio 2096, A Story of Love and Fury
Directed by Luiz Bolognesi (Brazil)


The Cristal for best short

Subconscious Password

Subconscious Password
Directed by Chris Landreth (Canada)


The Cristal for best TV production

Room on the Broom

Room on the Broom
Directed by Jean Lachaeur and Max Lang (Great Britain)


The Cristal for best commissioned film

Dumb Ways to Die

Dumb Ways to Die
Directed by Julian Frost (Australia)


Special Distinction (Feature Film)

Ma maman est en Amérique, elle a rencontré Buffalo Bill
Ma maman est en Amérique, elle a rencontré Buffalo Bill (My Mommy Is in America and She Met Buffalo Bill)
Directed by Marc Boréal, Thibaut Chatel (France)


Audience Award (Feature Film)

O Apóstolo
O Apóstolo
Directed by Fernando Cortizo Rodriguez (Spain)


Special Jury Award (Short Film)

Obida (The Wound)
Directed by Anna Budanova (Russia)


Distinction for a first film (Short Film)

Trespass
Directed by Paul Wenninger (Austria)


“Jean-Luc Xiberras” Award for a first film (Short Film)

Norman
Directed by Robbe Vervaeke (Belgium)


Special Distinction (Short Film)

The Triangle Affair
Kolmnurga afäär (The Triangle Affair)
Directed by Andres Tenusaar (Estonia)


Sacem Award for original music (Short Film)

Lonely Bones
Lonely Bones
Directed by Rosto (The Netherlands)


Junior Jury Award for a short film

Feral
Feral
Directed by Daniel Sousa (USA)


Audience Award (Short Film)

Lettres de femmes
Lettres de femmes
Directed by Augusto Zanovello (France)


Special Award for a TV series

Tom & The Queen Bee
Directed by Andreas Hykade (Germany)


Award for best TV special

L’Automne de Pougne
L’Automne de Pougne (Poppety in the Fall)
Directed by Pierre-Luc Granjon and Antoine Lanciaux (France)


Special Jury Award (Commissioned Film)

Benjamin Scheuer “The Lion”
Directed by Peter Baynton (Great Britain)


Award for best graduation film

Ab ovo
Directed by Anita kwiatkowska-Naqvi (Poland)


Special Jury Award (Graduation Film)

I Am Tom Moody
I Am Tom Moody
Directed by Ainslie Henderson (Great Britain)


Special Distinction (Graduation Film)

Pandy
Pandy (Pandas)
Directed by Matus Vizar (Slovakia)


Junior Jury Award for a graduation film

Rabbit and Deer
Nyuszi és Oz (Rabbit and Deer)
Directed by Peter Vacz (Hungary)


Unicef Award

Because I'm a Girl
Because I’m a Girl
Directed by Raj Yagnik, Mary Matheson and HamiLton Shona (Great Britain)


Fipresci Award

Gloria Victoria
Directed by Theodore Ushev (Canada)


Fipresci Special Distinction

Feral
Feral
Directed by Daniel Sousa (USA)


“CANAL+ creative aid” Award for a short film

Autour du lac
Autour du lac
Directed by Carl Roosens and Noémie Marsily (Belgium)


Festivals Connexion Award – Région Rhône-Alpes with Lumières Numériques

Feral
Feral
Directed by Daniel Sousa (USA)


The Funniest Film according to the Annecy public

KJFG No 5
KJFG No 5
Directed by Alexey Alekseev (Hungary)


Comments